BLOG
Data wpisu: 27 grudzień 2021r.
skup samochodów
Wyprzedaże roczników – czy warto?
Zakup nowego samochodu prosto z salonu wiąże się ze sporym wydatkiem. Możemy jednak zaoszczędzić nawet dziesiątki tysięcy, jeżeli zdecydujemy się na zakup pojazdu z wyprzedaży rocznika.
Jednak czym kierować się, żeby nie wpaść w pułapkę i zyskać, a nie stracić?
Jestem gotowy 24h na zakup twojego skup samochodów.
Początek roku jest gorącym okresem w branży samochodowej, ponieważ to wtedy firmy intensywnie atakują nas swoimi kampaniami reklamowymi, aby zachęcić nas do wizyty w swoim salonie i skorzystanie z oferty wyprzedaży roczników.
Czym jest wyprzedaż rocznika?
Jest to sezonowa promocja, która obejmuje wybrane pojazdy, której celem jest wyzbycie się z salonów sprzedaży tych pojazdów, które zjechały z linii produkcyjnej w roku ubiegłym, kusząca klientów rabatami i upustami charakterystycznymi dla tego okresu.
Za takie promocję odpowiadają dealerzy samochodów i to z reguły oni decydują jak duży będzie upust na poszczególnych modelach. Nie ma reguł na to zjawisko, choć często spotyka się, iż dealerzy kierują się ilości i wyposażeniem modelu, który maja do zaoferowania.
Dlaczego takie wyprzedaż są organizowane?
Wiąże się to z procesem produkcji. Teoretycznie koncerny mogły by ukierunkować się i produkować pojazdy wyłącznie na indywidualne zamówienie, jednak jest to proces czasochłonny, a nie każdy konsument jest gotów czekać na swój idealny samochód. Stąd też koncerny produkują nadwyżki pojazdów do szybkiej sprzedaży, a modele które nie znalazły w ubiegłym roku swojego pierwszego właściciela, są sprzedawane w roku bieżącym po promocyjnej cenie.
Wyprzedaże takie zwykle rozpoczynają się w styczniu i trwają często aż do marca, bądź do wyczerpania zapasów, dlatego zaleca się skorzystanie z oferty już w pierwszym miesiącu, ponieważ później wybór modeli może być znacznie okrojony.
Ile można zaoszczędzić?
Zauważa się na rynku wahania cen w zależności od marki, ale największe upusty sięgają nawet do 25% wartości pojazdu w roku ubiegłym. Często dealerzy dorzucają nam dodatkowe oferty, takie jak rabat na opony, zniżki na ubezpieczenie czy dodatkowe akcesoria w cenie pojazdu. Dodatkowo to dealerzy ustalają ceny, więc można z nimi negocjować i uzyskać jeszcze większy upust, niż ten przez nich oferowany.
Należy jednak pamiętać, iż wybór jest znacznie bardziej okrojony niż spośród modeli roczników bieżących. Nie ma możliwości zmian konfiguracji i dostosowania pojazdu pod życzenie klienta. Możemy nie znaleźć na takiej wyprzedaży pojazdu z wyposażeniem, które by nam odpowiadało, w dodatku pamiętajmy o szybkim spadku jego wartości, w końcu nawet samochód, który zszedł z linii w grudniu, jest już autem z “ubiegłego rocznika”.
Jakie plusy?
- Oszczędność i to nawet do kilkudziesięciu tysięcy
- Auto od ręki, bez długiego okresu oczekiwania.
- Zniżki ubezpieczeniowe i pakiety serwisowe – dealerzy rzucają nimi jak asami z rękawa, aby pozyskać klienta
- Szeroki wybór spośród modeli i konfiguracji mniej popularnych wśród klientów, dzięki czemu możemy zakupić pojazd, który będzie się wyróżniał spośród innych z tego modelu.
- Możliwość negocjacji cen.
A minusy?
- Ograniczenia konfiguracyjne, wybór wyłącznie z dostępnych opcji.
- Szybszy spadek wartości pojazdu.
- Do wyboru modele mniej popularne.
- Brak możliwości konfiguracji wyposażenia dostosowanej do potrzeb zainteresowanego.
- Wraz z upływającym czasem zmniejsza się wybór.
I pamiętajmy, że dodatkowe środki możemy zyskać sprzedając nasz używany samochód do komisu lub naszego skupu aby móc pozwolić sobie na droższy model. A dla nas każdy rocznik jest super. W najbliższych dniach zapraszamy na nasz kolejny materiał, dotyczący czasowego wyrejestrowania pojazdu, które umożliwiają nam nowe przepisy ruchu drogowego, a dokładniej będą umożliwiać.