BLOG
Data wpisu: 15 listopad 2021r.
Jakie opony wybrać – całoroczne czy zimowe?
Jakie opony wybrać całoroczne czy zimowe?
W Katowicach już całkowicie zadomowiła się jesień. Mamy listopad, mróz coraz śmielej puka już do naszych okien, a na drogach pojawiają się pierwsze ślizgawki. Najwyższa pora na zmianę opon, ale…jakie wybrać?
Od lat trwa dyskusja czy lepiej sezonowe, całoroczne, czy zimowe. dziadki, wujki, ciotki – każdy ma swoje zdanie. W serwisach też fachowcy wskazują te, inni tamte, tylko dlaczego? Dlaczego nie możemy dojść do porozumienia i jednoznacznie wybrać które opony są lepsze?
Wszystko jest uwarunkowane warunkami, w jakich będziemy korzystać z opon. Każdy z naszych rozmówców ma w swojej opinii nieco racji, bo każdy eksploatuje pojazd w inny sposób. Wie jak często go używa, dokąd jeździ, jakimi trasami. .
W ten sposób możemy określić kryteria jakimi kierujemy się wybierając opony do naszego samochodu.
- Wygoda;
- W jakich warunkach będą wykorzystywane;
- Kto będzie ich używał;
- Jak często samochód będzie używany;
Opony całoroczne
Opony całoroczne inaczej zwane oponami wielosezonowymi, są wykonane z twardszej mieszanki materiałów w porównaniu do opon zimowych. Fakt ten sprawia, że są one bardziej wytrzymałe i mniej podatna na zużycie, niż opony zimowe – w końcu będę eksploatowane przez dwukrotnie dłuższy czas w ciągu roku. Jednak mieszanka ta jest miększa od tej stosowanej w oponach letnich, ale dzięki temu lepiej zachowuje się w niskich temperaturach. Niestety co za tym idzie opony całoroczne mają mniejszą wytrzymałość niż opony zimowe, ale za to latem o wiele lepszą przyczepność. W niskich temperaturach zastosowana w nich mieszanka twardnieje szybciej niż ta zastosowana w oponach zimowych, co oznacza gorsze hamowanie i prowadzenie w ekstremalnych warunkach pogodowych, jednak dobrze sprawdzają się przy niewielkim śniegu i podczas średnich temperatur.
Inaczej niż opony całoroczne, opony zimowe dobrze znoszą temperatury minusowe, pozostając miękkie nawet przy największych mrozach, jednak niekorzystnie wpływają na nie temperatury dodatnie, sprawiając, że guma staje się zbyt miękka, stad nie zaleca się stosowanie opon zimowych w przypadku temperatur średnich przekraczających 7 stopni Celsiusza, ponieważ tracą właściwości jezdne, gwarantujące nam bezpieczeństwo. Z uwagi na mniejszą gęstość tej mieszanki, opony zimowe cechują się lepszą przyczepnością na śniegu i lodzie, ale przez to wydają się być głośniejsze od opon letnich, szybciej ulegają zużyciu, szczególnie w trakcie niewłaściwego użytkowania.
Opony zimowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się na terenach wiejskich, górskich, gdzie w okresie zimowym, napotykamy na dużą ilość lodu i śniegu. Wówczas najlepiej polegać na oponach zimowych.
Opony letnie, zimowe czy całoroczne? Prawo
Niektóre kraje postanowiły wdrożyć przepisy jasno określające stosowanie opon zimowych. Mówią o tym kiedy powinno się opony zmienić na zimowe, a nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić wysokimi karami pieniężnymi, dlatego przed podróżą w tym szczególnym okresie, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi ogumienia obowiązującymi w krajach, przez które przyjdzie nam przejeżdżać.
Jeżeli lokalne przepisy zezwalają na stosowanie oboju rodzajów opon, wówczas warto zastanowić się jaki region zamierzamy odwiedzić, jakie występują tam temperatury, ukształtowanie terenu czy jaka jest tam prognozowana pogoda. W obszarach miejskich zwykle jest cieplej, a drogi są dokładniej odśnieżane przez odpowiednie służby, które w miastach częściej oczyszczają, solą i piaskują drogi, więc będzie na nich mniej śniegu. W mieście opony całoroczne czy zimowe powinny stanąć tutaj na wysokości zadania, jednak jeżeli wybierzemy się do regionu wiejskiego – lepiej zdecydować się jednak na ogumienie typowo zimowe.
Kto powinien się zdecydować na tony całoroczne?
Opony całoroczne będą lepszym wyborem dla kobiet czy osób starszych, które, nie oszukujemy się, wybiorą wygodę, od stania w często wielogodzinnych kolejkach celem wymiany ogumienia, bądź też nie chcą poświęcać za wiele czasu, by wybrać odpowiednie opony na dany sezon.
Częstotliwość użytkowania też gra tutaj sporą rolę – używając samochodu jedynie na cotygodniowe zakupy czy wizytę w miejscu kultu, czy okazyjną wycieczkę, warto wybrać opony całoroczne czy zimowe, ponieważ nie trzeba pamiętać o co sezonowej wymianie, a z uwagi na pokonywanie krótkich dystansów, nie ryzykujemy zużycia ich tak, jak podczas eksploatacji opon zimowych w zbyt ciepłe dni.
Podsumowując:
Kiedy lepsze są opony całoroczne?
- jeździsz przeważnie w mieście, w którym ulice są regularnie odśnieżane, piaskowane i posypywane solą;
- samochodem pokonujesz niewielkie dystanse lub okazyjnie się nim przemieszczasz (do 10-12 tys.);
- twój styl jazdy jest stateczny, opanowany i spokojny;
- nie masz w zwyczaju sezonowej zmiany ogumienia i przez cały rok korzystasz z opon letnich lub zimowych, więc wolisz postawić na wygodę;
Kiedy lepsze są opony zimowe?
- często podróżujesz, a pokonywane przez Ciebie dystanse są długie, co przekłada się na duży przebieg samochodu;
- poruszasz się samochodem poza miastem lub w trybie mieszanym, bądź często odwiedzasz tereny wiejskie czy górskie;
- lubisz od czasu do czasu mocniej wcisnąć gaz i pokazać swojej maszynie, że jest w stanie nieco więcej wyciągnąć;
- masz samochód z silnikiem o sporej mocy;
- bezpieczeństwo cenisz sobie bardziej niż wygodę, a co sezonowa wymiana ogumienia nie jest dla Ciebie problemem;