BLOG
Data wpisu: 06 grudzień 2022r.
Czy zima znów zaskoczy kierowców?
Nastała zima – a wraz z nią przymrozki i ujemne temperatury. Gdzieniegdzie w Polsce już jest biało za oknami, dzieci mają wielką frajdę, jednakże nie każdy jest z tego powodu zadowolony, szczególnie osoby jeżdżące samochodem. Zima jak co roku zaskoczyła kierowców, którzy muszą wymienić letnie opony na zimowe. Ponoć w kolejce do wymiany opon czeka się nawet do trzech godzin, z racji spadku śniegu. Jest to jedna z podstawy, aby bezpiecznie poruszać się na drogach. O tej porze roku kierowcy muszą być świadomi, że przyczepność kół jest gorsza i ich pojazd może zachować się inaczej niż podczas poruszania się po suchej nawierzchni, a to stwarza zagrożenie. Wymaga to większej ostrożności i rozwagi za kółkiem od kierowców. Na szali leży nie tylko ich bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Również irytujące jest również samo odśnieżanie samochodu dla kierowców, którzy nie mają własnego garażu. Jest to ważne, aby móc ruszyć i mieć dobre pole widzenia.
Jak przygotować się na sezon zimowy?
Bardzo ważne jest, aby myśleć perspektywicznie. Do najrozsądniejszych ruchu podczas zimy nie należy gwałtowne i nagłe hamowanie na śliskiej powierzchni, także najlepiej zmienić jest prędkość jazdy. Trywialnie zabrzmi to, że powinno się dopasować prędkość jazdy do panujących za oknem warunków pogodowych, ponieważ nadmierna prędkość jest jednym z czynników, które prowadzą do wypadków komunikacyjnych w zimie. Najgorsze co może być to wpaść w poślizg, ponieważ bardzo łatwo jest stracić kontrolę podczas kierowania pojazdem. Kolejnym czynnikiem jest szybkie i gwałtowne hamowanie, ponieważ oblodzona albo pełna błota powierzchnia nie gwarantuje dobrej przyczepności kół podczas jazdy. Choć to jest oczywiste to trzeba również wymienić opony zimowe. Również można zainstalować retarder, czyli urządzenie, dzięki któremu jest łatwiej zwalniać. Warto wspomnieć o elektronicznych systemach takich jak ABS, ASR, Brake Assist czy ESP, które również pomagają z gwałtownym hamowaniem. Warto sprawdzić je przed samą jazdą. Jednakże należy pamiętać, że taki system nie jest 100 % gwarancją ochrony kierowców podczas jazdy, aby nie wpaść w poślizg czy doszło do kolizji, dużo zależy od stylu jazdy kierowcy.
Opony na zimę – które wybrać?
Najpopularniejsze opony są typu M + S, które wedle zaleceń producenta są dobre na śnieg oraz błoto niż w tych pojazdach, gdzie ogumienie tego nie posiada. Jednakże takie opony służą również do jeżdżenia w sezonie letnim. Drugim symbolem jest tak zwany symbol alpejski, czyli płatek śniegu nad trzema szczytami góry, który jest potwierdzeniem na to, że opona ma dobry skład gumy oraz odpowiedni wzór bieżnika. Również są opony, które zostały stworzone do ekstremalnych warunków pogodowych w zimie, mają one na sobie nazwę „Skandynawia”, z racji tego, że są tam bardzo srogie zimy. W Polsce nie ma wymogów co do tych opon zimowych, jednakże w niektórych krajach Europy wymagane są te oto opony z tymi symbolami.