BLOG
Data wpisu: 27 grudzień 2021r.
Opony letnie zimą
Czy zimą można jeździć na oponach letnich?
Polskie prawo nie nakazuje jazdy na oponach zimowych podczas zimy, jednak jest to podstawowy wymóg bezpieczeństwa. Niestety, część osób poprzez oszczędności postanawia zrezygnować z opon zimowych w sezonie zimowym, nie decydując się na zmianę opon letnich. Czym to może grozić? Wypadkiem – z uwagi na fakt, że opona letnia charakteryzuje się gorszą przyczepnością na jezdni warunkach niskich temperatur. Już poniżej 7 stopni opona letnia twardnieje i staje się bardziej śliska niż opona zimowa. Parametry opon letnich w warunkach niskich temperatur są niezwykle słabe.
Jakie są różnice pomiędzy oponami letnimi, a zimowymi?
Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy oponą letnią i zimową. Pierwszą z tych różnic jest bieżnik – układ opony w oponie letniej dostosowany jest do odprowadzania wody i przyczepności, w przypadku opony zimowej bieżnik projektuje się tak, aby opona lepiej przebijała się przez śnieg i trzymała chociaż minimalną przyczepność na lodzie. Dodatkowo opona zimowa jest wykonana z bardziej miękkiej mieszanki materiałów gumowych w porównaniu do opony letniej. Miękkie ogumienie nie twardnieje przy ujemnych temperaturach aż tak bardzo jak jej twardszy, letni odpowiednik. Ponadto krzemionka dodana w produkcji opon zimowych dolnośląskie Wrocław, Lubin, Zgorzelec znacznie przyczynia się do poprawy przyczepności opon.
Czym może grozić jazda na oponach letnich podczas zimy?
Podstawowym czynnikiem pozwalającym na pewną jazdę po drodze jest przyczepność, czyli w jakim stopniu możemy pewnie hamować, przyspieszać i pokonywać zakręty. Podczas jazdy na oponach letnich w zimę tracimy większą część przyczepności, co może się objawić trudnością ruszania z miejsca i możliwością utracenia panowania nad pojazdem, nie tylko podczas pokonywania zakrętów ale także na prostej drodze. Dodatkowo znacznie wydłuża się droga hamowania, nawet aż do kilkudziesięciu procent. Wszystkie te czynniki mogą powodować niebezpieczeństwo na drodze i być częstą przyczyną wypadków. Jeżeli chcemy zaoszczędzić pozostaje nam tylko kupić opony całoroczne zachodniopomorskie Szczecin, Kołobrzeg, Goleniów.
Czy warto kupić opony zimowe na zimę?
Odpowiadając wprost na pytanie – Tak, mimo braku prawnego obowiązku jest to wskazane. Nie licząc pozornej oszczędności na oponach, nie ma żadnego pozytywnego aspektu jazdy na oponach letnich podczas zimy. Mimo, że ostatnimi laty zima nie rozpieszczała, warto zainwestować w opony zimowe wielkopolskie Kalisz, Poznań, Konin dla kwestii samego bezpieczeństwa własnego jak i innych uczestników ruchu drogowego. Same opony zimowe kujawsko-pomorskie Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz nie kosztują majątku. Odpowiednio użytkowane i przechowywane opony starczają na kilka sezonów gwarantując większe bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy w zimie.